top of page

Czy psychoterapia pomaga?

Zaktualizowano: 17 lutPsychoterapia to nie jest rozmowa. Psychoterapia to nie jest tylko rozmowa.

Gdyby psychoterapia była wyłącznie rozmową to oczywiste jest, że jej działanie kończyłoby się w gabinecie psychoterapeuty. Rozmowa to tylko jedno z wielu narzędzi. Wbrew pozorom pierwsze i podstawowe, ale wcale nie najważniejsze. Jest środowiskiem, w którym może dokonać się zmiana.

Psychoterapia to proces, który zostaje zapoczątkowany w gabinecie poprzez rozmowę, ale jego konsekwencje idą dużo dalej niż procesy zachodzące w gabinecie. To co dzieje się w gabinecie może zapoczątkować trwałą zmianę.

Czasami działa to jak mały kamyczek rzucony w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, który powoduje spadek kolejnych i kolejnych aż ogromna lawina ma taką moc, że nic nie jest jej w stanie powstrzymać. Tak jest czasami ze słowami, które zostaną wypowiedziane w gabinecie, w dialogu z terapeutą. Słowa zapoczątkowują zmianę, która powoduje kolejną zmianę. Rozpoczyna się proces. I czasami dzieje się tak, że jest już nie do zatrzymania.

Praca w gabinecie powoduje zauważenie i uświadomienie. To mogą być sposoby funkcjonowania, reagowania albo schematy myślowe. Bardzo często jest to związane z dzieciństwem i z nabytymi wtedy schematami. Są one utrwalone tak mocno, że samemu trudno je zauważyć i dopiero wsparcie psychoterapeuty może w tym pomóc. Potrzebna jest jednak otwartość i chęć po drugiej stronie.

Gdy zostanie to uświadomione i przyjęte może dojść do kolejnego etapu, czyli zmiany.

Zmiana czasami jest trudna, gdyż jest bardzo mocno utrwalona w procesy myślowe i wzorce postępowania. Potrzeba czasu, by ta zmiana mogła się dokonać i potrzeba wsparcia życzliwej, zaangażowanej osoby, która będzie towarzyszyła procesowi zmiany. Taką osobą może być psychoterapeuta.

To oczywiste, że czasami uświadomienie sobie trudności dokonuje się również w bliskiej relacji, z przyjacielem, chłopakiem, z osobą z rodziny. Może to spowodować początek długofalowej zmiany. Tak zmiana jest jednak trudniejsza, gdyż może nie być systematyczna, trudno bliską osobę obciążać swoimi trudnościami i zazwyczaj kończy się jakąś zależnością.

Psychoterapeuta jest w trakcie zmiany, towarzyszy i wspiera. Nie udziela rad, nie prowadzi, ale towarzyszy w procesie. To jest jego zadanie. Słucha swojego klienta i pomaga mu uświadomić sobie czego on naprawdę potrzebuje. To jego zadanie.

W momencie, gdy klient informuje, że jest już na takim etapie życia na jakim chciałby być jego zadanie się kończy.

Czy psychoterapia pomaga?

Psychoterapia może pomóc.

Czy pomaga? To zależy ... I tutaj można rozpocząć kolejny artykuł.
27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page